Kobieta, mÄĹźczyzna, przyjaciele
Witam,
mam takie pytanie i bardzo prosilbym o pomoc kto ma pojęcie i bez głupich dogadywań.
Mianowicie dostałem wyrok nakazowy za nie przyjęcie mandatu za przeklinanie i poddałem się dobrowolnie karze , a takrze miałem sytuację w zeszłym roku ze wylądowałem na izbie wytrzezwień .
Czy takie coś rzejdzie na ABO czy nie bardzo będę składał niedługo , są to wykroczenia publiczne nieby nie widniąją wksip więc nie weim proszę o pomoc
Witam,
mam takie pytanie i bardzo prosilbym o pomoc kto ma pojęcie i bez głupich dogadywań.
c
...a co tu dogadywać...widzę że masz mierne pojecie, nie musisz figurować w ksip by dostać negatywa, więc jak przejdziesz pozytywnie i dostaniesz sie do Firmy to juz naprawdę spada ona na dno, już widzę jak razem idziesz w patrolu z tym któremu bryknąłes przy mandacie lub z tym kto cie pokręcił na izbę .... i tak zgodnie z twoja prośbą nie było głupich dogadywań tylko czarna wizja Firmy
nie odpowiedziałeś na moje pytanie , skąd mogę to wiedzieć czy pobyt na izbie gdzieś figuruje??
nie odpowiedziałeś na moje pytanie , skąd mogę to wiedzieć czy pobyt na izbie gdzieś figuruje??
...a kto powiedział że muszę ci odpowiedzieć, przymusu nie ma (niech inni ci współczuja i doradzają)...skrótowo mówiąc...w rejestrze zakończenia interwencji...czyli w wynikach funkcjonariuszy no chyba że sam udałeś się na IW ... chciało się brykać to niech teraz sumienie cię gryzie i nie życzę powodzenia
Ankieta Bezpieczeństwa Osobowego składana jest w celu otrzymania poświadczenia "poufności", owe pozwolenie jest niezbędne aby zostać funkcjonariuszem policji. Jeżeli dany etap postępowania zakończy się negatywnie, postępowanie kwalifikacyjne zostaje przerywane.
Fragment ustawy o Ochronie Informacji Niejawynych:
Art. 25.
1. Zwykłe postępowanie sprawdzające obejmuje (dostępu do informacji niejawnych o klauzuli „poufne"):
1) sprawdzenie, w niezbędnym zakresie, w ewidencjach, rejestrach i kartotekach, w szczególności w Krajowym Rejestrze Karnym, danych zawartych w wypełnionej i podpisanej przez osobę sprawdzaną ankiecie, a także sprawdzenie innych informacji uzyskanych w toku postępowania sprawdzającego, w zakresie niezbędnym do ustalenia, czy osoba sprawdzana daje rękojmię zachowania tajemnicy;
2) sprawdzenie w ewidencjach i kartotekach niedostępnych powszechnie danych zawartych w ankiecie oraz innych informacji uzyskanych w toku postępowania sprawdzającego, w zakresie niezbędnym do ustalenia, czy osoba sprawdzana daje rękojmię zachowania tajemnicy.
2. Sprawdzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest prowadzone na pisemny wniosek pełnomocnika ochrony przez ABW albo SKW.
3. W toku sprawdzenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, ABW albo SKW ma prawo przeprowadzić rozmowę z osobą sprawdzaną w celu usunięcia nieścisłości lub sprzeczności zawartych w uzyskanych informacjach.
4. ABW albo SKW przekazuje pełnomocnikowi ochrony pisemną informację o wynikach czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 2 oraz w ust. 3.
5. Jeżeli jest to konieczne w wyniku uzyskanych informacji, zwykłe postępowanie sprawdzające obejmuje ponadto rozmowę z osobą sprawdzaną.
6. Jeżeli w toku zwykłego postępowania sprawdzającego wystąpią wątpliwości niepozwalające na ustalenie, czy osoba sprawdzana daje rękojmię zachowania tajemnicy, organ prowadzący postępowanie sprawdzające zapewnia osobie sprawdzanej w trakcie wysłuchania możliwość osobistego ustosunkowania się do informacji wywołujących te wątpliwości. Osoba ta może stawić się na wysłuchanie ze swoim pełnomocnikiem. Z przebiegu wysłuchania sporządza się protokół, który podpisują osoba prowadząca wysłuchanie, osoba wysłuchana oraz pełnomocnik, jeżeli w nim uczestniczył.
7. Organ prowadzący zwykłe postępowanie sprawdzające odstępuje od przeprowadzenia czynności, o której mowa w ust. 6, jeżeli:
1) jej przeprowadzenie wiązałoby się z ujawnieniem informacji niejawnych;
2) postępowanie sprawdzające doprowadziło do niebudzącego wątpliwości ustalenia, że osoba sprawdzana nie daje rękojmi zachowania tajemnicy.
Od 2 stycznia 2011 roku obowiązuje nowa ustawa o Ochronie informacji Niejawnych z dnia 5 sierpnia 2010 (Dz.U.2010.182.1228).
Z treścią ustawy można zapoznać się tutaj
Nowy wzór akiety obowiązujący od 2 stycznia 2011 r. znajdziecie pod tym linkiem.
Co i jak?
Jak to już bywa w naszym kraju, w różnych województwach możemy się spotkać z różnymi wymogami odnośnie Ankiety Bezpieczeństwa osobowego.
W większości województw wypełniamy I, II, III i IV część ankiety, resztę ankiety zostawiamy pustą, nie zapominamy jednak podpisać się na samym końcu! Smile
Jednak można się z poleceniem wypełnienia dalszej części ankiety m.in. części VI i VII.
Co do samej ankiety.
Oddawana ankieta musi być pełna, czyli, zawierać instrukcje która znajduje sie na pierwszych stronach jak również te części ankiety które pozostają puste!
Zatrudnienie w ankiecie.
W tabelkach odnośnie zatrudnienia, uwzględniamy czas od skończenia ostatniej szkoły dziennej, liceum/studiów!
Co za tym idzie:
Jeżeli skończyliśmy szkołę liceum np. 5/2009 r. i znaleźliśmy sobie prace w 8/2009 roku, w tabeli wpisujemy bez pracy/bezrobotny od 5/2009 - 8/2009.
Czym się różni "bez pracy" od "bezrobotnego"
Bez pracy wpisujemy wtedy gdy nie byliśmy zarejestrowanie w Powiatowym Urzędzie Pracy, a co za tym idzie, status bezrobotnego wpisujemy będąc zarejestrowanym w PUP! Jeżeli byliśmy zarejestrowanie w PUP mamy obowiązek wpisać jeszcze czy "bez prawa do zasiłku/z prawem do zasiłku" (tłumaczenie zbędne)!
Każdą przerwę w zatrudnieniu musimy uwzględnić!
Jeżeli zabraknie nam miejsca w ankiecie drukujemy/rysujemy taka sama tabelkę na czystej kartce i dołączamy do ankiety.
Czy i kiedy informują o pozytywnym zakończeniu sprawdzania ABO?
Kandydat nie jest informowany o pozytywnym zakończeniu sprawdzania Ankiety Bezpieczeństwa Osobowego. Osoba sprawdzana otrzyma poświadczenie, gdy zostanie przyjęta do służby w policji. Owe poświadczenie należy mieć ze sobą udając się do szkoły policji na szkolenie podstawowe.
Jeżeli chcesz wiedzieć czy otrzymałeś/aś poświadczenie, zadzwoń do kadr i sie spytaj Smile
Mam dziewczynę/chłopaka dłuższy czas, czy mam ją/jego wpisywać do ankiety?
Jeżeli mieszkasz z daną osobą to TAK, jeżeli jednak nie dzielicie ze sobą jednego dachu NIE musisz podawać personaliów tej osoby w Ankiecie Bezpieczeństwa Osobowego.
Na pytanie 1 znajdujące się w IV części ankiety odpowiadają tylko i wyłącznie osoby urodzone przed 1 sierpnia 1972 roku. Jeżeli urodziłeś się później nie zaznaczasz ŻADNEJ odpowiedzi!
Postępowanie sprawdzające ustawowo może trwać do 3 miesięcy.
Dzielnicowy może odwiedzić kandydata ale nie musi!
Poświadczenie bezpieczeństwa wydaje się na okres:
1) 10 lat – w przypadku dostępu do informacji niejawnych o klauzuli „poufne”;
2) 7 lat – w przypadku dostępu do informacji niejawnych o klauzuli „tajne”;
3) 5 lat – w przypadku dostępu do informacji niejawnych o klauzuli „ściśle tajne”.
Jako że tak jak mówiłem różne województwa różne obyczaje, zazwyczaj kandydat stara sie o poświadczenie "poufne", jednak czasem KWP wymaga poświadczenia "tajne".
ABO a dalsze etapy postępowania kwalifikacyjnego.
Co województwo to obyczaj, ABO składamy na żądanie KWP, niektóre KWP kontynuują postępowanie kwalifikacyjne dopiero po otrzymaniu poświadczenia przez kandydata, a niektóre wyznaczają mu terminy kolejnych etapów postępowania bez czekania na wynik postępowania sprawdzającego!
Jeżeli masz oddać Ankietę Bezpieczeństwa Osobowego, PRZECZYTAJ NAJPIERW INSTRUKCJE KTÓRA ZNAJDUJE SIĘ NA POCZĄTKU ANKIETY, potem wypełnij ją na spokojnie, wydrukuj sobie jeszcze jedną kopie całej ankiety dla pewności jeżeli by się okazało że cos przez przypadek źle wypełniłeś, naniesiesz poprawki w KWP i nie będziesz musiał wracać tam z powrotem!
Weź ze sobą również klej i zdjęcie. Nie przyklejaj go w domu dla pewności gdyby się okazało że na pierwszej stronie jest błąd
[ Dodano: 2013-05-05, 15:14 ]
Schemat dokumentów gromadzonych podczas postępowania sprawdzającego:
1. spis zawartości akt,
2. karta kontrolna,
3. polecenie kierownika jednostki organizacyjnej,
4. ankieta bezpieczeństwa osobowego,
5. załączniki do ankiety bezpieczeństwa osobowego,
6. wniosek z zapytaniem o sprawdzenie w KRK,
7. odpowiedź z KRK,
8. ewentualne wnioski z zapytaniami do innych ewidencji, rejestrów i kartotek,
9. wyniki dokonanych sprawdzeń,
10. wniosek o sprawdzenia w ewidencjach i kartotekach powszechnie niedostępnych,
11. odpowiedź ABW,
12. ewentualna notatka służbowa z rozmowy z osobą sprawdzaną,
13. ewentualny protokół z wysłuchania osoby sprawdzanej,
14. decyzja (egz. nr 2) lub jej odpis,
15. potwierdzenie doręczenia decyzji osobie sprawdzanej (z określeniem daty doręczenia),
16. zawiadomienie o sposobie zakończenia postępowania kierownika jednostki organizacyjnej,
17. zawiadomienie o sposobie zakończenia postępowania ABW (z wyłączeniem informac o umorzeniu postępowania sprawdzającego),
18. zaświadczenie oprzeszkoleniu w zakresie ochrony informacji niejawnych,
19. dowód faktu i sposobu złożenia odwołania za pośrednictwem pełnomocnika (z określeniem daty złożenia).
Sprawdzane jest w:
KRK - Krajowy Rejestr Karny (KRK) – to instytucja, której zadaniem jest prowadzenie stale aktualizowanej bazy danych dotyczącej karanych osób i podmiotów zbiorowych. Powołana została na podstawie ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2000 r. Nr 50, poz. 580 z późn. zm.) i zastąpiła wcześniej działający Centralny Rejestr Skazanych (CRS).
W Krajowym Rejestrze Karnym gromadzi się dane o osobach:
1. prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
2. przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
3. przeciwko którym prawomocnie umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe na podstawie amnestii,
4. prawomocnie skazanych przez sądy państw obcych, wobec których kara lub środek karny wykonywane są w Rzeczypospolitej Polskiej,
5. wobec których prawomocnie orzeczono środki zabezpieczające w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe,
6. nieletnich, wobec których prawomocnie orzeczono środki wychowawcze, poprawcze lub leczniczo-wychowawcze albo którym wymierzono karę na podstawie art. 13 lub art. 94 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich,
7. prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu,
8. poszukiwanych listem gończym,
9. tymczasowo aresztowanych,
10. nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich.
Niezależnie od KRK informacje są sprawdzane w:
Kartotece Skazanych i Tymczasowo Aresztowanych
Centralnym Rejestrze Skazanych
Centralnym Zarządzie Służby Więziennej
KSIP - Krajowy System Informacyjny Policji (KSIP) - centralny zbiór, w którym odnotowywane są informacje o osobach podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, osobach poszukiwanych bądź usiłujących ukryć swoją tożsamość, a także o zgubionych lub skradzionych rzeczach.
W KSIP gromadzi się informacje o:
1) wydarzeniach będących:
a) przestępstwami ściganymi z oskarżenia publicznego,
b) wykroczeniami popełnianymi w ruchu drogowym,
c) zdarzeniami podlegającymi określonemu w odrębnych przepisach Komendanta Głównego Policji obowiązkowi rejestracji w aplikacji o nazwie "Biuletyn KSIP";
2) osobach fizycznych:
a) podejrzanych o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego, z zastrzeżeniem ust. 3,
b) nieletnich dopuszczających się czynów zabronionych przez ustawę jako przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego,
c) o nieustalonej tożsamości lub usiłujących ukryć swoją tożsamość,
d) poszukiwanych;
3) rzeczach (przedmiotach) związanych z wydarzeniami, o których mowa w pkt 1;
4) osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, jeżeli ich funkcjonowanie ma związek z osobami, o których mowa w pkt
2. Przepisów decyzji nie stosuje się do przetwarzania danych określonych odrębnymi przepisami, a w szczególności:
1) danych dotyczących wykroczeń, z wyjątkiem wykroczeń, o których mowa ust. 1 pkt 1 lit. b;
2) danych osobowych dotyczących kodu genetycznego;
3) danych osobowych w postaci odcisków linii papilarnych.
3. Dane osobowe oraz inne informacje dotyczące policjanta lub pracownika jednostki organizacyjnej Policji podejrzanego o popełnienie przestępstw ściganych z oskarżenia publicznego przetwarza się w KSIP po ich zatrzymaniu lub przedstawieniu zarzutów.
Krajowym Centrum Informacji Kryminalnych (KCIK) to ogólnopolski system informacyjny, którego głównym zadaniem jest gromadzenie, analizowanie i przekazywanie danych, mogących mieć decydujące znaczenie w skutecznym wykrywaniu i ściganiu sprawców przestępstw oraz w zapobieganiu przestępczości.
Gromadzone są informacje o:
1. przestępstwach;
2. osobach, przeciwko którym prowadzone jest postępowanie karne, w tym w sprawach o przestępstwa skarbowe, lub w stosunku do których prowadzone są czynności operacyjno-rozpoznawcze;
3. przedmiotach wykorzystanych do popełnienia przestępstwa, lub utraconych w związku z przestępstwem;
4. przedsiębiorcach, spółkach cywilnych, fundacjach, stowarzyszeniach, co do których zachodzi podejrzenie, że zostały wykorzystane w celu popełnienia przestępstwa, zgromadzone w rejestrach prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów;
5. numerach rachunków bankowych lub rachunków papierów wartościowych, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że zostały wykorzystane w celu popełnienia przestępstwa lub że gromadzone są na nich środki pochodzące z przestępstwa;
6. innych postępowaniach lub czynnościach prowadzonych na podstawie ustaw przez podmioty objęte niniejszą ustawą, istotnych z punktu widzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych lub postępowania karnego, w tym postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe.
Wywiad środowiskowy prowadzony przez dzielnicowego.
I tu ciekawostka dla osób, które nie otrzymały poświadczenia bezpieczeństwa. Wg ustawy na pisemną prośbę można zajrzeć do "teczki" z dokumentami, które zostały zebrane podczas postępowania sprawdzającego. Co za tym idzie, można dowiedzieć się co było powodem, że takiego poświadczenia nie otrzymało się. Wyjątkiem jest sytuacja w której pokazując teczkę ujawnili by informację tajną np: gdy ABW prowadzi jakieś śledztwo przeciwko osobie sprawdzanej.