Kobieta, mÄĹźczyzna, przyjaciele
Agresja jest zachowaniem o podłożu biologicznym i środowiskowym. Wszystkie zwierzęta są zarówno anatomicznie, fizjologicznie jak i genetycznie przystosowane są do przejawiania agresji, ze względu na charakter adaptacyjny tego zachowania. U psów, jako zwierząt towarzyszących człowiekowi lecz zarazem drapieżników, agresja staje się elementem niepożądanym wówczas gdy dotyczy zdrowia publicznego i dobrostanu zwierząt. Najczęściej spotykanym rodzajem agresji jest ta o podłożu lękowym. Jest ona szczególnie niepożądana ze względu na fakt, iż pies atakujący ze strachu gryzie mocno i w niekontrolowany sposób, często też uczy się rozładowywania tą drogą emocji i frustracji, stając się potencjalnie niebezpiecznym dla otoczenia.
Proponowane testy behawioralne opierać się będą na elementach testu SAB (Socially Acceptable Behaviour), który jest wykorzystywany m.in. przez Holenderski Związek Kynologiczny celem wyeliminowania z hodowli zwierząt nadmiernie agresywnych i lękliwych. Test SAB i jego poszczególne elementy były już wielokrotnie wykorzystywane w badaniach dotyczących agresji u psów (Netto i Planta 1997, Planta i De Meester 2007, van der Borg i inni 2010), również psów służących w wojsku (Haverbeke i inni 2009, 2010)
Testy składać się będą z prób socjalizacji przeprowadzanych w różnych układach (np. reakcji na innego psa tej samej płci czy przechodzących obok ludzi), ćwiczeń z użyciem rekwizytów (koca, sztucznej ręki, lalki wielkości małego dziecka), czy prób dźwiękowych (innych niż wystrzał z broni palnej). Ocenie poddane zostaną typowe zachowania agresywne: szczekanie, warczenie, szczerzenie zębów, kłapanie zębami, atakowanie, próby unikania bodźca, postawa ciała zwierzęcia w trakcie przeprowadzania testów. W przypadku wystąpienia zachowań związanych ze stresem ćwiczenie z danym zwierzęciem zostanie przerwane.
Dodatkowo od psów zostanie pobrana krew celem późniejszych badań genetycznych.
Link do testu SAB wykorzystywanego w Holandii
http://www.magtest.nl/
Strona jest po angielsku, jeśli będzie potrzeba przetłumaczę na polski, na dole link do filmików pokazujących test.
Jeśli potrzebne byłyby informacje dodatkowe proszę się nie krępować i pytać.
Jeśli znaleźliby się chętni, można byłoby włączyć podhalany do badań, na razie testy są przeprowadzane u psów policyjnych. W dalszej perspektywie można spróbować wykorzystać tego typu testy w hodowli.
dnia 05 Sierpień 2013 11:38:49, w całości zmieniany 2 razy
Rewelacyjny pomysł.
Może Klub Podhalana by się tym zainteresował?
Co do rewelacyjności zobaczymy jak wypali.
Test wykonywany w ramach grantu różni się nieco od tego podlinkowanego, natomiast idea jest podobna. Na razie jest pozytywnie przyjmowany w Policji, w ocenie agresji, lękliwości psów służbowych.
Edyta:
No właśnie ponad 100 wyświetleń, zero odzewu, więc okazuje się że wcale nie taki rewelacyjny. Widocznie nie ma potrzeby testów.
Jeśli ktoś by jednak był zainteresowany żeby zrobić tak po prostu dla własnej wiadomości, dowiedzieć się coś więcej to prosiłbym dać znać na pw, bo raczej rzadko na forum będę zaglądał. dnia 08 Sierpień 2013 13:50:12, w całości zmieniany 2 razy
Podoba mi się inicjatywa, fajnie gdyby można było umówić się na takie testy z psem.